Ułatwienia dostępu

Udostępnianie
dokumentacji
medycznej

ZASADY UDOSTĘPNIANIA DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ W UZDROWISKU KRAKÓW SWOSZOWICE

1.  Dokumentacja medyczna jest udostępniania na wniosek pacjenta, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby przez pacjenta upoważnionej.

2.  Prawo do dokumentacji medycznej regulują zapisy ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – art. 26 ust.1.

3. Wniosek może być złożony w formie:
a/ ustnej – osobiście lub telefonicznie w Biurze Planowania Zabiegów (tel. 12 254 78 23, 12 254 78 46),
b/ pisemnej – osobiście lub za pomocą przesyłki pocztowej (załączamy przykładowy, nieobowiązkowy wzór wniosku do pobrania i wydruku),
c/ za pośrednictwem poczty elektronicznej (planowanie@uzdrowisko.krakow.pl).

4. Dokumentacja może być udostępniona:
a) do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w siedzibie Uzdrowiska, z zapewnieniem uprawnionym możliwości sporządzenia notatek lub zdjęć, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu;
b) poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów, kopii lub wydruku;
c) poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku, gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta );
d) za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej (zaszyfrowany e-mail);
e) na informatycznym nośniku danych – płycie CD.

5. Udostępnienie dokumentacji następuje bez zbędnej zwłoki, w możliwie jak najkrótszym terminie, maksymalnie do 7 dni roboczych.

6. W przypadku, gdy udostępnienie dokumentacji nie jest możliwe, odmowa wydawana jest w formie pisemnej z uzasadnieniem.

7. Uzdrowisko udostępnia dokumentację medyczną:
a) pacjentowi, którego dokumentacja dotyczy – za okazaniem dowodu osobistego lub innego dokumentu urzędowego ze zdjęciem,
b) wnioskodawcy innemu niż pacjent po wykazaniu uprawnienia,
     1) przedstawicielowi ustawowemu pacjenta:
• rodzicom dziecka do ukończenia 18 roku życia – dowodu osobistego oraz np. metryki urodzenia dziecka,
• opiekunowi ustanowionemu przez sąd – dowodu osobistego oraz stosownego orzeczenia,
     2) osobie upoważnionej wskazanej w dokumentacji medycznej – dowodu osobistego lub innego dokumentu urzędowego ze zdjęciem,
     3) innej osobie upoważnionej przez pacjenta – dowodu osobistego lub innego dokumentu urzędowego ze zdjęciem oraz pisemnego upoważnienia z podpisem pacjenta (złożonym na upoważnieniu sporządzonym w obecności pracownika uprawnionego do wydania dokumentacji medycznej lub poświadczonym notarialnie lub urzędowo) lub wskazanie upoważnienia złożonego przez pacjenta za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.
c) upoważnionym organom i instytucjom.

8. Po śmierci pacjenta dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym.

9. Pierwsza kopia dokumentacji medycznej jest wydawana bezpłatnie. Przy kolejnym wniosku bezpłatnie zostanie udostępniona tylko ta część dokumentacji, której pacjent wcześniej nie otrzymał.

10. Opłaty za udostępnienie drugiej i kolejnej kopii dokumentacji medycznej są zawarte w Cenniku opłat za udostępnianie dokumentacji medycznej.

11. W przypadku nieodebrania zamówionej dokumentacji medycznej wnioskodawca zobowiązany jest do pokrycia kosztów sporządzonej kopii na podstawie wystawionego rachunku.

Wzór wniosku o udostępnienie dokumentacji medycznej

Załączamy przykładowy wzór wniosku o udostępnienie dokumentacji medycznej. Nie jest on obowiązkowy, wniosek można złożyć również w formie ustnej - osobiście, telefonicznie, a także za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej itp.

Cennik opłat za udostępnianie dokumentacji medycznej*

Forma udostępnienia

Pierwsze udostępnienie

Kolejne udostępnienie

kopia lub wydruk

- kserokopia lub skan dokumentacji papierowej

- wydruk dokumentacji elektronicznej

bezpłatnie

0,30 zł / strona

wyciąg lub odpis

- ręczne przepisanie całości (odpis) lub części (wypis) tekstu z oryginału z wiernym zachowaniem zgodności treści z oryginałem

bezpłatnie

8 zł / strona

udostępnienie do wglądu

- na miejscu, po uprzednim uzgodnieniu terminu z Biurem Planowania Zabiegów

bezpłatnie

bezpłatnie

wysyłka e-mail

- wysyłka zaszyfrowanej wiadomości

bezpłatnie

bezpłatnie

informatyczny nośnik danych

- nagranie skanu dokumentacji papierowej lub kopii dokumentacji elektronicznej na płycie CD. Nie ma możliwości nagrywania plików na nośniku dostarczonym przez pacjenta

bezpłatnie

2 zł

* Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta Maksymalna wysokość opłaty za:

1) jedną stronę wyciągu albo odpisu dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,002,

2) jedną stronę kopii albo wydruku dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,00007,

3) udostępnienie dokumentacji medycznej na informatycznym nośniku danych – nie może przekraczać 0,0004

– przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 ogłoszenie w “Monitorze Polskim” pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie.