Jak zwiększyć skuteczność leczenia uzdrowiskowego

Wielkość tekstu

Pobyty lecznicze w Uzdrowiskach cieszą się dużą popularnością wśród seniorów. Jest to dobry sposób na podratowanie zdrowia z pomocą naturalnych surowców, albo sposób na spędzenie wakacji. Dużą popularnością cieszą się pobyty w ramach NFZ, ZUS itp., ale z powodu długich kolejek oczekujących również wyjazdy prywatne nie należą już do rzadkości.

Takie pobyty mają dobry wpływ na samopoczucie i zdrowie pacjenta, ale żeby efekt takiego leczenia był długotrwały ważne jest spełnienie kilku warunków. Jakich? Przedstawiamy poniżej.

Realizacja planu kuracji zleconej przez lekarza

Często w czasie pobytu negujemy plan zabiegów zlecony przez lekarza. Rezygnujemy dobrowolnie z niektórych zajęć myśląc, że niedawno braliśmy takie same w domu lub po prostu nie chce nam się ćwiczyć i sami wykorzystujemy tylko te zabiegi, które dla nas są najwygodniejsze. Niestety jest to poważny błąd ponieważ zapominamy, że aby efekty leczenia były dłuższe, na nasz organizm powinny zadziałać wszystkie zabiegi jednocześnie. Nigdy jeden zabieg nie będzie miał takiego działania jak co najmniej dwa wykonane w tym samym dniu. Dlatego zawsze w czasie leczenia stosujmy się do tego, co nam zalecił lekarz i słuchajmy fizjoterapeutów, kiedy pokazują jak prawidłowo przyjmować zabiegi i wykonywać ćwiczenia. 015c 1024x708

Odpoczynek po zabiegach

Rehabilitacja to ciężka praca dla naszego organizmu, dlatego zawsze po zabiegach należy odpoczywać. Sen lub relaks z książką są bardzo wskazane, ponieważ pozwalają naszemu organizmowi lepiej radzić sobie z nadmiarem bodźców.

Dieta

O zdrowym odżywianiu powiedziano już wiele. Bardzo ważne jest, abyśmy odżywiali się racjonalnie, a nasza dieta była dostosowana do potrzeb naszego organizmu. W Uzdrowiskach to dietetycy opracowują diety dla kuracjuszy, przygotowują odpowiednie jadłospisy, prowadzą edukację z zakresu zdrowego żywienia. W takiej sytuacji nie warto marudzić, że dostajemy coś innego niż w domu, ponieważ jest to kuracja, która ma wspomóc nasze ciało w rehabilitacji i nauczyć nas prawidłowych nawyków żywieniowych.

Brak alkoholu

Pobyt w Uzdrowisku to ćwiczenia i zabiegi, które mają na celu zwiększenie sprawności naszego organizmu, dlatego picie alkoholu w czasie pobytu zmniejsza efekty leczenia. Zacznijmy od tego, że alkohol pogarsza koordynację ruchową, co może prowadzić do kontuzji i w efekcie do zaprzestania rehabilitacji. Problemy z koncentracją powodują złe wykonywanie ćwiczeń, czyniąc więcej szkody niż pożytku da naszego zdrowia. Picie alkoholu upośledza proces regeneracji mięśni, ponieważ w czasie aktywności fizycznej produkujemy kortyzol, który prowadzi do degradacji białek. Spożywanie alkoholu przyczynia się do utrzymywania wysokiego poziomu kortyzolu w organizmie, a to krótka droga do rozpadu tkanki mięśniowej, a proces jej regeneracji w takiej sytuacji trwa dużo dłużej.

Warto również wspomnieć, że w większości Uzdrowisk, obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych. Za brak przestrzegania regulaminu kuracjusz może zostać wydalony z pobytu leczniczego.

Spacery i wycieczki krajoznawcze

Spacery i wycieczki w czasie pobytów są bardzo ważnym elementem terapeutycznym. Sprawiają, że czujemy się spokojniejsi, młodsi, bardziej zrelaksowani. Odpowiedni stan naszej psychiki ma bardzo duży pozytywny wpływ na nasze leczenie, pozwala lepiej skupić się na wykonywaniu zadań, mamy więcej chęci do ćwiczeń i zdecydowanie łatwiej jest nam zmobilizować się do działania.

6

Spotkania towarzyskie

W Uzdrowisku na kuracjach zawsze przebywa duża ilość osób, które przybywają tam z różnych części kraju lub świata. Spotkania z nowymi osobami, wymiana doświadczeń i codzienne rozmowy sprawiają, że pobyt jest dla nas również karmą dla ducha. Czujemy się dzięki temu młodsi, bardziej interesujący, a w przypadku osób samotnych jest to sposób na nawiązanie dłuższych znajomości i zapełnienie pustki.

Udział w zajęciach manualnych i prelekcjach leczniczych

Istotne jest aby w czasie pomiędzy zabiegami korzystać z dodatkowych atrakcji. Zajęcia manualne moga sprawić, że znajdziemy nową pasję, która zapełni nam cały wolny czas. Szczególnie warte uwagi są zajęcia ćwiczące naszą sprawność manualną lub umysł.

Uzdrowiska prowadzą również różnego rodzaju prelekcje związane z zdrowym trybem życia, odpowiednią dietą przy różnych schorzeniach. Może to będzie czas kiedy wiedzę, którą poznamy od specjalistów wcielimy w życie po powrocie do domu.

Jeżeli faktycznie zastosujemy się do tych zasad, dobroczynne działanie kuracji w Uzdrowisku będzie utrzymywało się u nas przez długi czas. Dodatkowo systematyczne pobyty na leczeniu uzdrowiskowym sprawią, że jesień życia będzie pełna aktywności i dobrego samopoczucia.