"Życie czaczyna sie po 60-tce"

Wielkość tekstu

Tak! Życie zaczyna się po 60-tce!

 
Czy emerytura musi być straszna?

W czasie aktywności zawodowej biegnąc do pracy, z dziećmi do szkoły, powtarzamy „odpocznę na emeryturze”. Ale jak już ten trzeci etap naszego życia zaczyna nieuchronnie się zbliżać, zaczynamy panikować: „Co zrobię z wolnym czasem?”, „jestem już niepotrzebny?”, „coraz bliżej do grobowej deski”, „nie mam ochoty zajmować się wnukami- ale co zrobić taka moja rola”.

Ale czy słusznie się martwimy, nie śpimy po nocach? Może nasze wyobrażenie jest błędne? Może to dopiero początek niesamowitej podróży?

Właśnie tak, to początek. Emerytura nie jest straszna, dopiero wtedy możemy zacząć żyć naprawdę. Mamy mniej zobowiązań, większe doświadczenie i to co najważniejsze - CZAS! Bardzo dużo czasu, który możemy poświęcić sobie. Zacząć realizować odkładane od lat podróże, realizować swoje pasje, zacząć poznawać nowych ludzi, dzielić się swoim doświadczeniem i uczyć się nowych rzeczy.

W tym artykule pokażemy, że na emeryturze można od życia wymagać więcej!

   Źródło: Freepik

 Pomagajmy dzieciom, ale z umiarem!

Przechodząc na emeryturę, nasi najbliżsi zaczynają oczekiwać, że odciążymy ich w opiece nad dziećmi. Zajmiemy się najmłodszymi zanim pójdą do przedszkola, odbierzemy ze szkoły, damy jeść. Jesteśmy dziadkami, jest to naturalne, że chcemy pomóc. Ale pewna doza egoizmu tutaj jest wskazana. Warto ustalić tak reguły pomocy, aby mieć czas również dla siebie. Jak najbardziej można pomagać w wyjątkowych sytuacjach – choroby, przedłużającego się spotkania rodziców. Od czasu do czasu można zaopiekować się dzieckiem w weekend bo rodzicom marzy się romantyczny wyjazd we dwoje. Ale nie każdy weekend musi być spędzony z wnukami. Warto znaleźć czas dla siebie i na realizację swoich planów.
Reasumując pomagamy, ale tak, żeby pamiętać w pierwszej kolejności o swoich potrzebach.

Realizujmy pasję!

 Na realizowanie swoich pasji nigdy nie jest za późno i na odkrycie tych nowych też! Dlatego mając czas warto zaplanować sobie go tak, aby zawsze znaleźć miejsce w domowym budżecie na swoje przyjemności.

Źródło: Freepik

.A, że warto to zrobić, można zobaczyć na przykładzie znanych i cenionych seniorów, którzy na emeryturze nie spoczęli na laurach.

DJ Wika, a tak naprawdę Wirginia Szmit, pedagog, która pracowała m. in. w szkołach i ośrodkach wychowawczych, zajmujących się trudna młodzieżą. Na emeryturze od paru lat, pod pseudonimem rozkręca imprezy międzypokoleniowe.

Helena Norowicz osiemdziesięcioletnia polska aktorka, która po przejściu na emeryturę odnalazła swoją pasję w modelingu. Została twarzą m. in. perfum Olibanum Gaedenia marki Bohoboco.

Warto też wspomnieć blogerkę modową Krystynę Bałakier, która pokazuje, że na emeryturze można dbać o swój wygląd i eksperymentować z modą.

Panowie też nie zostają w tyle. Jan Adamski to 63 letni bloger modowy, który poświęca swój wolny czas na tworzenie stylizacji, które inspirują mężczyzn w różnym wieku.
 
Podróżujmy!

Na emeryturze wakacje trwają cały rok. Dzięki temu, że nie mamy ograniczeń w terminach, możemy podróżować więcej i taniej. Zamiast jechać w sezonie i przepychać się między turystami, możemy wybrać się w wymarzone miejsca po sezonie, zwiedzać bez tłumów, kolejek.Warto też zapisać się do klubów, które organizują wyjazdy grupowe dla seniorów. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy skazani na poszukiwanie towarzystwa na własna rękę i cała logistyka też zostanie nam zabrana z barków.

 Uczmy się nowych rzeczy!
 
Teraz na emeryturze można zapisać się do Uniwersytetów Trzeciego Wieku i uczyć się nowych rzeczy. Studiować kierunki które nas ciekawią, a do tej pory nie mieliśmy na to czasu. Można w ramach Klubów Seniora lub Centrum Aktywności Seniora zapisywać się na kursy komputerowe, językowe. Udzielać się w kółkach tanecznych, teatrach, kabaretach.
Udział w takich zajęciach pozwala na zdobycie nowych umiejętności i poznanie nowych ludzi, wymianę doświadczeń i stworzenie koła znajomych do wspólnego spędzania czasu.
 
Dbajmy o zdrowie!

 Emerytura to także możliwość intensywniejszego dbania o zdrowie. Czas, który poświecimy na profilaktykę, uprawianie sportu i szeroko pojęte dbanie o siebie pozwoli nam dłużej cieszyć się upragnioną aktywnością i czerpać radość z każdego kolejnego dnia co najmniej do 100 urodzin. Czego życzymy każdemu seniorowi.

 
Jak widać życie na emeryturze nie musi być nudne. Wszystko zależy od Ciebie!