Wyjątkowi goście Swoszowic o Uzdrowisku

Wielkość tekstu

Barbara Feĥerpataky (pseudonim artystyczny Barbara Barska)

   Z panią Barbarą umawiamy się przed gankiem przy Głównym Domu Zdrojowym. Jest piękne słoneczne czerwcowe popołudnie, wybieramy jedną z zacienionych parkowych ławeczek. Zanim zaczniemy, pani Barbara prosi by koniecznie zapisać stworzony przez nią aforyzm: „Czyś jest stara, czyś jest młoda – siarka ci urody doda”. Skrupulatnie notujemy, a kuracjuszka rozpoczyna swoją opowieść o tym, jak ze skromnej dziewczyny spod Limanowej w wyniku wielu różnych zbiegów okoliczności oraz wspaniałych osób poznanych na drodze życia stała się jedną z gwiazd Krakowskiej Operetki.

   

Ciąg dalszy relacji...

 

 

 

 


Jerzy Sobeńko

   Charyzmatyczny, uśmiechnięty, przyjazny, o charakterystycznej aparycji. Chętnie i z wielkim zapałem przyjął nasze zaproszenie - najpierw z pasją opowiedział kuracjuszom o muzyce i rodzinie Straussów. Ale ponieważ to jego ogromna miłość, to 2 godziny szybko minęły i nie poznaliśmy historii samego Dyrygenta oraz stworzonej przez niego słynnej Orkiestry Straussowskiej OBLIGATO.

Spotykamy się więc ponownie, tym razem w zaciszu Parku Zdrojowego – tuż przy jego wizytówce lipie „Słoń”. Już po drodze rozpoznają go kuracjusze – okazuje się, że Orkiestra Straussowska OBLIGATO koncertuje już od 25 lat, zagrała setki koncertów w wielu zakątkach Polski i poza granicami kraju - nic więc dziwnego, że jej dyrygent jest osobą rozpoznawalną...

Zapraszamy do przeczytania relacji ze spotkania z naszym kuracjuszem Jerzym Sobeńko – twórcą i dyrygentem Orkiestry Straussowskiej OBLIGATO, Prezesem Polskiego Towarzystwa Straussowskiego oraz Dyrektorem Artystycznym Summer Music Festival we Wieliczce.

 

Ciąg dalszy relacji...